História vily

Vila Lavina je Národná kultúrna pamiatka , ktorá bola postavená v r. 1902 pre budapeštianskeho továrnika ako letné sídlo podľa návrhu Izidora Stercha (Šterka) z Budapešti. V tomto období bola považovaná za modernú stavbu nakoľko boli na nej použité vo veľkej miere ako novinka korkové zatepľovacie platne. Vila je situovaná v Novom Smokovci v mierne svahovitom teréne .

Historickej vile bol o 120 rokov neskôr prinavrátený jej pôvodný stav so zachovaním asymetrie na priečelí budovy s jej okrasnou lištou a vyrezávaným dreveným slniečkom nad hlavným vstupom do budovy a originál hrazdenou konštrukcie v jej zadnej - severnej časti.

V interiéri budovy je zachované pôvodné schodisko , drevené stropy ako aj veľká väčšina okenných otvorov .Unikátnosťou tejto historickej budovy sú korkové platne, ktoré boli použité na jej zateplenie ako aj na niektoré vnútorne priečky. Jedna takáto priečka sa stále nachádza v interiéry vily. V rámci obnovy- rekonštrukcie pamiatky boli opätovne použité korkové platne a korková drť pri jej zatepľovaní a tak sa do vily aj touto formou dostali jej pôvodné materiály.

Nominácia CE ZA AR 2021 - FENOMÉNY ARCHITEKTÚRY